Már rögtön az elején feltűnt, hogy Kalinyingrádban nincsenek kövér emberek. Vicc nélkül mondom: egy kezemen meg tudnám számolni, hogy a három nap során hány túlsúlyos embert láttam. Valahogy olyan egészségesnek és fürgének tűnt mindenki...
A lányok/nők nagyon csinosan, a legújabb nyugati divat szerint öltözködnek. A férfiak viszont kevésbé adnak a megjelenésre, és nemcsak a nőkhöz, hanem mondjuk a magyar átlaghoz viszonyítva is.
Angolul értő orosszal (a panzió egyik alkalmazottján kívül) egyáltalán nem találkoztam és németül is kb. százból egy, ha tudogat. Egész egyszerűen nincs szükségük rá...
Sok a rendőr, sok a katona és láttam pár matrózt is. Az egyenruhát arrafelé még igen nagy tisztelet övezi, ami látszik is a karhatalom emberein: peckesen járnak-kelnek és szemmel láthatóan igen büszkék hivatásukra.
Voltam focimeccsen is: a Baltika Kaliningrad – Avangard Kursk másodosztályú összecsapásba kukkantottam bele.
1. A színvonal elég alacsony volt, bár ezen mondjuk annyira nem lepődtem meg.
2. Ingyenes volt a belépés.
3. A kalinyingrádi "aréna" nem nagyobb, mint a kanizsai (max. 8000 fős lehet), ami azért furcsa egy majdnem félmilliós város esetében.
4. Megdöbbentően sok volt a rendőr; kis túlzással többen voltak, mint a szurkolók.
5. A szurkolói keménymag a "Königsberg Ultras" nevet viseli, ami eléggé megdöbbentett a legutóbbi bejegyzésemben kifejtett Kalinyingrád-Königsberg problémakör miatt.
Kalinyingrádban szinte az összes nálunk ismert nyugati üzletlánc megtalálható, és minden beszerezhető, a Panasonic LCD TV-ktől kezdve a Jeans Club farmernadrágokig.
Azt eddig is tudtam az oroszokról, hogy fonetikusan írják le a külföldi szavakat, de a Rájffájzen Bankon és az Ándzselina Dzsolin (persze cirill betűkkel) azért így is jót mulattam.
A boltokban Délhús- és Pick-szalámi kapható, sőt még OTP Bankot is láttam.
Lehet, hogy a magas szállítási költségek miatt, de tény: az árak megdöbbentően magasak. Kalinyingrád semmivel sem olcsóbb hely, mint mondjuk Pécs.
A Kalinyingrádi Terület többi települése sokkal rosszabb állapotban van, mint a "főváros". A vidéki városokban pl. csak a legforgalmasabb utak mentén van közvilágítás (vagy fordítva: azért van ott nagy forgalom, mert ott van csak lámpa?), a mellékutcákban többnyire koromsötétség honol. Szovjetszk városa pedig – a bolgár Haskovót beelőzve – nálam megszerezte a "legvisszataszítóbb város" titulust a képzeletbeli ranglistámon. A szovjetszki határátkelő ráadásul egészen különös módon van kialakítva. Én ilyet még nem láttam: a határállomás egy négy- és tízemeletes panelházak által körülvett téren kapott helyet, valahogy úgy, mintha Kanizsán a Rózsa 13 mögötti parkolóban, Pakson a Fenyves utcában vagy Pécsett a Mecsek Áruház-környéki lakóházak között lenne. Gondolom arrafelé elég alacsonyak az ingatlanárak...
És végezetül egy kép a régi Königsbergről. Az embernek ilyenkor azért összeszorul a szíve...
Fényképek
Königsbergi folyópart egykor |
Nagyjából ugyanott ma... |
Négy régi-új épület - szánalmas próbálkozás a régi hangulat megidézésére |
De így közelről azért jól néz ki |
A nagy derbi előtt |
Bevásárlóközpont Ándzselina Dzsolival |
Pick |
OTP |
Rájffájzen Bank |
Szovjetszki határállomás - panelházak között |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése